Česky   English

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dům ve svahu

adresa: Praha - sever
investor: soukromá osoba
projektant: Atelier 6, s.r.o.
projekt: 2007
realizace: 10/2007

Dům se nachází na severně svažitém pozemku na kraji obce na severu Prahy. Svah uzavírá menší údolí, ve kterém končí zástavba a na pozemek dále navazuje Přírodní park Dolní Povltaví. Pozemek umožnil stavbu situovat téměř na temeno svahu, čímž se obytná část domu s pobytovou zahradou ocitla na vrcholu svahu a přimyká se k lesu přírodního parku. Dům tuto zahradu odcloňuje a vytváří tak zcela soukromou pobytovou část orientovanou k jihu.

Hlavní vstup je navržen ze severu (od veřejné komunikace), odkud je také orientován vjezd do garáže. Tímto jsou veškeré vstupní a provozní prostory staženy do podnože domu orientované na sever. Celý dům je výškově rozdělen na dvě hmoty. Východní a střední část je dvoupodlažní a západní část pak třípodlažní posunutá vůči první o půl podlaží. Toto výškové členění umožňuje propojení pobytové části s dvěma ložnicovými podlažími vždy jen přes půl podlaží. Tím se minimalizuje „chození po schodech“ které každý dům ve svahu obnáší.

První podlaží objektu je z jihu zapuštěno do terénu a je využito pro vstupní část, technické vybavení domu, fitness a v nižší úrovni západní části pro garáže se skladem.

V 2.np východní části stavby jsou umístěny hlavní obytné místnosti (kuchyň, jídelna a obývací prostor) a krytý bazén se saunou. Obytná „denní“ část je navržena tak, že skýtá severním směrem „otevření do prostoru údolí“ díky panoramatickému oknu. Jídelní část je vykonzolována a nabízí tak krásný výhled do údolí. Směrem do zahrady je obytný prostor propojen velkými prosklenými stěnami, které jsou cloněny proti jižnímu slunci dřevěnými slunolamy. Mezi obývací prostor a bazén je vsazena centrální kuchyň a venkovní atrium s bonsajemi, které vtahuje zeleň do jádra obytné části.

Západní část je využita pro ložnice. V 2.np je navržena garsoniera se samostatným vstupem z východu a dva dětské pokoje. V 3.np pak ložnice rodičů a pracovna. K oběma pokojům se přimykají západní terasy, které mezi sebou svírají prostornou koupelnu. Ta umožňuje propojení teras francouzskými okny.

Jednotlivé funkce domu jsou propsány i do použitých materiálů a barevného řešení fasády. Přízemní technická část je zhotovena z betonu, obloženého umělým kamenem a předpokládá se popnutí zelení. Obytná část pak v šedé (teple šedé) omítce a ložnicová nejvyšší část v bílé (lomené) omítce. Rámy oken jsou dřevěné. Povrchy teras jsou navrženy z dřevěných roštů z exotických dřevin. Pro oplechování byl použit titanzinkový plech s předzvětralým povrchem. Opěrné terénní zídky, navazující na přízemní zapuštěnou část, jsou vytvořeny z gabionů.

Zastavěná plocha: 230 m2
Užitná plocha: 350 m2
2

1

 
 
© 2010 Atelier 6 s.r.o.   HMS Design s.r.o.   Aretin Geoinformatics s.r.o.